10 powodów dla których warto zapisać dziecko na sztuki walki
sie 30, 2020

10 powodów dla których warto zapisać dziecko na sztuki walki

Home  |  Tips

Nadchodzi wrzesień, miesiąc w którym dzieci zaczynają szkołę, a rodzice rozmyślają nad dodatkowymi zajęciami dla swoich pociech. Większość jest świadoma, że poza rozwojem umysłowym dziecka warto również zadbać o jego rozwój fizyczny. Często lekcje W-F przewidziane programem Ministerstwa Edukacji są niewystarczające lub charakteryzują się niskim poziomem, dlatego rodzice szukają alternatywy w postaci zajęć pozalekcyjnych. Polacy kochają gry zespołowe jak piłka nożna, koszykówka czy siatkówka, my jednak jesteśmy zdania, że nic nie wpłynie lepiej na rozwój psycho-fizyczny dziecka niż treningi sportów walki.

W niniejszym artykule postaramy się w prosty i klarowny sposób pokazać korzyści płynące z uprawiania sportów walki i w 10 punktach przedstawić dlaczego warto zapisać dziecko na treningi sztuk walki takich jak Judo, Karate, Aikido, Boks, Kickboxing czy Jiu-jitsu.

Dlaczego warto zapisać dziecko na sporty walki ?

1. Rozwój fizyczny dziecka

Treningi sztuk walki pozytywnie wpływają na ogólny rozwój fizyczny dzieci i koordynacje ruchową. Dzięki regularnym trenigom dziecko nabiera siły i kondycji. Ponadto, zyskuje wiekszą świadomość własnego ciała i zwiększa zakres ruchu poszczególnych stawów i mięśni. Sporty walki stanowią świetną bazę pod inne dyscypliny sportowe i warto wprowadzić je chociażby jako zajęcia uzupełniające.

2. Dobra zabawa

Nauka sztuk walki poprzez szereg gier i zabaw to standard jeśli chodzi o zajęcia dla najmłodszych dzieci. Rolą trenera jest poprowadzenie zajęć w taki sposób, by dziecko z radoscią wracało na kolejne lekcje. Kreatywni i dobrze przygotowani merytoryczni trenerzy mają tłumy na sali. Im wieksze postępy robi dziecko , tym więszą frajdę sprawiają mu treningi. Sporty walki mogą stanowić swietną zabawę zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci. Sa wspaniałą alternatywą dla osób szukających nowych wywań, znudzonych najpopularniejszymi dyscyplinami.

3. Wzrost pewności siebie

Już sam fakt uczęszczania na treningi sportów walki pozytywnie wpływa na poziom samooceny i pewności siebie dziecka. To, że dziecko staje się częscią rodziny wojowników często budzi szacunek i respekt rówieśników. Wraz ze wzrostem umiejętności rośnie pewność siebie i wiara we własne siły. Dzieci trenujące sztuki walki pokonują własne słabości i nieśmiałość.

4. Samoobrona i bezpieczeństwo

Sztuki walki pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo dzieci. Po pierwsze dlatego, że dziecko nabywa umiejętności i odruchy, które pozwolą mu się obronić w sytuacji zagrożenia. Po drugie, wzrost pewności siebie sprawia, że ryzyko stania sie ofiarą się zmniejsza. Agresor nigdy nie obierze za cel silnej pewnej siebie jednostki.

5. Zaszczepienie pozytywnych wzorców

Sztuki walki uczą pokory, cieżkiej pracy, oraz szacunku do drugiego człowieka. Filozofia dużej częsci sportów walki oparta jest na samodoskonaleniu oraz życiu zgodnie z określonymi zasadami moralno-etycznymi. Dzieci uczą się asertywności i tego jak powinien prowadzić sie sportowiec. Szacunek do przeciwnika i innych osób jest tu bardzo ważny, podobnie jak odwaga, uczciwość i przestrzeganie zasad fair-play. Wśród profesjonalnych sportowców uprawiających sztuki walki znajdziemy mnówstwo osób, które mogą być wspaniałym przykładem i inspiracją dla dzieci. Droga do sukcesu w sportach walki to talent, ciężka praca i samodyscyplina.

6. Nauka zdrowych nawyków

Aby stawać się lepszym i odnosić sukcesy w sportach walki niebędny jest higieniczny tryb życia i zdrowe nawyki. Należy przez to rozumieć zdrowe odżywianie, dbałość o odpowiednią regenerację, dobrej jakości sen i całkowitą rezygnację z używek. Sztuki walki inspirują do tego by poszerzać swoja wiedzę na temat diety i zdrowego stylu życia.

7. Przyjaciele z maty

Trening sztuk walki dla dzieci to także szansa na nawiązanie nowych przyjaźni i rozwój psycho-społeczny dziecka. Zdarza się, że dziecko, które nie potrafiło sie odnaleźć w realiach treningów piłkarskich, świetnie czuje się trenując sporty walki. Sztuki walki należą do najbardziej wymagających sportów, a treningi powodują, że grupa łatwo się integruje. Niepowatarzalny klimat i atmosfera trenigów sztuk walki sprawiają, że dziecko czuję się częścią wspólnoty wojowników, a więzi i przyjaźnie powstałe na macie często trwają potem wiele lat.

8. Poczucie sprawstwa

Sztuki walki dla dzieci to przede wszystkim dyscypliny indywidualne. Tutaj nie jesteś zależny od kolegów z drużyny jak w sportach zespołowych. Nie musisz czekać na podanie i denerwować się niepowodzeniem z winy kogoś innego. Wszystko w Twoich rękach. Od Ciebie zależy ile czasu, siły i energii włożysz w trening, by w przyszłosci stać sie mistrzem. Później podczas sportowej rywalizacji zbierasz plony swojej pracy.

9. Jasna ścieżka rozwoju i ewaluacja postępów

Niemal każda dyscyplina z dziedziny sportów walki oferuje możliwość sprawdzenia umiejętności i czynionych postępów. Dla jednych jest to udział w zawodach i rywalizacja w ringu, dla innych zdobywanie pasów i egzaminy na kolejne stopnie uczniowskie. Dziecko trenujące sztuki walki ma jasną ścieżkę rozwoju nakreśloną przez trenera, a zdobywanie kolejnych pasów czy stopni działa motywująco i powoduje radosć oraz satysfakcję. Podobnie jest w przypadku medali i pucharów zdobywanych podczas zawodów.

10. Konkurencyjna cena

W stosunku do innych sportów, sztuki walki również pod kątem finansowym prezentują się bardzo atrakcyjnie. Za zajęcia sztuk walki dla dzieci średnio płaci się od 100-150 zł miesięcznie. Dodatkowe koszty są związane z zakupem sprzętu, takiego jak rękawice bokserskie, ochraniacze na piszczele, kaski czy kimona, jednakże cena tych produktów jest bardzo zróżnicowana. Na początku przygody ze sportami walki, można pokusić się o zakup tańszego sprzętu, by sprawdzić czy dziecko wytrwa w nowej pasji. Kupno sprzętu z wyższej półki może być natomiast świetnym prezentem i doskonałą nagrodą oraz motywatorem w osiąganiu kolejnych stopni w danej dyscyplinie.

Menu

Cart

No products

$ 0 Total

Check out

Wishlist

No products

My wishlists

Product successfully added to your shopping cart
Quantity:
Total:
There are 0 items in your cart. There are 0 items in your cart.
Total:
Continue shopping Proceed to checkout